Slovensko

    • Hlavné mesto: Bratislava

     

    • Celková rozloha: 48 845 km²

     

    • Obyvateľstvo: 5,4 milióna

     

    • Mena: euro

     

    • Úradný jazyk: Slovenčina

     

     Slovensko sa nachádza v srdci strednej Európy. Severnú časť krajiny tvorí pohorie Karpát, ktorých súčasťou sú Vysoké Tatry, obľúbená destinácia lyžiarov a turistov s možnosťou výstupu na tatranské štíty alebo návštevy plies a jazier. Výhľadom sa môžme pokochať z Lomnického štítu, na ktorý nás jednoducho vyvezie lanovka. Najvyšší vrch Tatier je Gerlachovský štít s výškou 2 655 metrov. Severné hranice s Poľskom spájú nielen Tatry ale aj rieka Dunajec, ktorá sa dá v lete splavovať na pltiach. Na východe Slovensko susedí s Ukrajinou. Hranicu s južnými susedmi (Maďarskom a Rakúskom) prepája z väčšej časti Dunaj. Západná strana susedí s Českou Republikou.

Slovensko je prevažne hornatá krajina, no celá južná časť (Podunajská nížina) je úrodná poľnohospodárska oblasť, na ktorej sa pestuje pšenica, jačmeň, zemiaky, cukrová repa, kukurica, slnečnica, ovocie, tabak a hrozno.

Po vrcholoch kopcov sú roztrúsené pevnosti, ktoré boli svedkami dlhých dejín vpádov na Slovensko. Bratislava bola korunovačné miesto uhorských kráľov v minulosti a má bohaté dedičstvo stredovekej a barokovej architektúry.

 

Tradičnými jedlami sú známe bryndzové halušky, kapustnica s klobásou a pirohy.

Slovenská republika sa osamostatnila v januári 1993 po tom, ako sa Československo rozdelilo na dve časti. 86 % obyvateľstva má slovenskú národnosť. Najväčšia národnostná menšina je maďarská.

Známi Slováci sú napríklad Štefan Banič, ktorý v roku 1913 vynašiel padák, či zakladateľ pop-artu Andy Warhol, ktorý sa narodil v Amerike rodičom pochádzajúcim zo Slovenska.

   

Ak sa pozrieme na mapu Európy, zistíme, že Slovensko je presne v jej strede. Napokon aj geografický stred Európy je na Slovensku pri staroslávnom banskom meste Kremnica.

 

reklama v angličtine

 

reklama v češtine