Česko

  • Hlavné mesto: Praha

 

  • Celková rozloha: 78 866 km²

 

  • Obyvateľstvo: 10,3 milióna

 

  • Mena: česká koruna

 

  • Úradný jazyk: Čeština

   

Česká republika sa osamostatnila v januári 1993 po tom, ako sa Československo rozdelilo na dve základné časti. Pred Druhou svetovou vojnou bolo Československo jedným z 10 priemyselne najvyspelejších štátov sveta a jedinou európskou krajinou, ktorá si udržala demokratický režim až do roku 1938.

 

Hlavné mesto Českej republiky Praha má vyše tisíc rokov a oplýva bohatstvom historickej architektúry rôznych slohov. Preto sa z mesta stala obľúbená destinácia pre mnohých medzinárodných filmových tvorcov.

 

 

Najdôležitejším hospodárskym odvetvím je výroba automobilov, strojov, strojárskych a stavebných výrobkov. Na Morave, ktorá tvorí východnú časť krajiny, prevláda železiarstvo a oceliarstvo. K hlavným pestovaným plodinám patrí kukurica, cukrová repa, zemiaky, pšenica, jačmeň a raž.

 

Asi 95 % krajiny pokrývajú kopce a pohoria ideálne na lyžovanie, jazdu na horských bicykloch a turistiku. V hustých lesoch natrafíte na diviaky a líšky.

 

V Českej republike sa vyrába svetoznáme pivo, akým je napríklad Plzeň. Víno sa vyrába v južných regiónoch Moravy a v niektorých častiach Čiech. Rekordných 900 prírodných prameňov sa zaslúžilo o to, že krajina produkuje veľké objemy minerálky. V tradičných jedlách nájdete ako prílohu „knedlíky“ vyrobené zo zemiakov alebo chleba.

K známym Čechom patrí secesný maliar Alfons Mucha, skladatelia Antonín Dvořák a Bedřich Smetana, maratónsky bežec Antonín Zátopek, ako aj spisovatelia Franz Kafka a Milan Kundera.