Holandsko

  • Hlavné mesto: Amsterdam

 

  • Celková rozloha: 41 526 km²

 

  • Obyvateľstvo: 16,4 milióna

 

  • Mena: euro

 

  • Úradný jazyk: Holandčina

   

Holandsko alebo Nizozemie je už podľa názvu nížinná krajina, z ktorej štvrtina leží na úrovni alebo pod úrovňou hladiny mora. Mnohé oblasti sú chránené proti záplavám hrádzami a vlnolamami. Vysušovaním sa z mora znovu získalo značné územie – posledným príkladom je polder vo Flevolande.

 

Holandský parlament (či Staten Generaal) sa skladá z dvoch komôr. Prvá komora má 75 členov, je volená nepriamo a disponuje obmedzenými právomocami. Druhá komora, čiže dolná snemovňa, je volená priamo. Členovia oboch komôr slúžia obdobie štyroch rokov. Vzhľadom na systém viacerých politických strán sú všetky vlády koaličné.

 

Holandský priemysel sa zameriava predovšetkým na spracovanie potravín, chemikálie, ropné rafinérie, elektrické a elektronické prístroje. Krajina má dynamický poľnohospodársky sektor a je známa svojimi rastlinami a rezanými kvetmi. Rotterdam ako najfrekventovanejší prístav v Európe zabezpečuje služby pre rozľahlé územie, ktoré sa tiahne až do Nemecka a strednej Európy.

 

V holandských dejinách sa objavilo viacero veľkých maliarov. Sedemnáste storočie bolo vekom holandských majstrov, ako sú Rembrandt van Rijn, Johannes Vermeer a Jan Steen. Ani 19. a 20. storočie neboli menej zaujímavé so svojimi vynikajúcimi umelcami ako Vincent van Gogh a Piet Mondriaan.

 

K známym holandským špecialitám patrí surový sleď, údený úhor a hrachová polievka, no netreba zabudnúť ani na holandské syry ako Eidam a Gouda.

 

Vyhľadávanie

Rotterdam

 

 

 

 

 

 

 

 

Okrem vlastných slov sme požili informácie z: https://europa.eu/