Anglicko

  • Hlavné mesto: Londýn

 

  • Celková rozloha: 244 820 km²

 

  • Obyvateľstvo: 60,4 milióna

 

  • Mena: britská libra šterling

 

  • Úradný jazyk: Angličtina

Spojené kráľovstvo (UK) pozostáva z Anglicka, Walesu, Škótska (ktoré spolu tvoria Veľkú Britániu) a Severného Írska. Krajina Spojeného kráľovstva je rôznorodá, zahŕňa pobrežné útesy, vysočiny a nížiny a mnohé škótske ostrovy. Najvyšší vrch je Ben Nevis v Škótsku, ktorý dosahuje výšku 1 344 m.

 

Spojené kráľovstvo je konštitučná monarchia a parlamentná demokracia. Hlavná komora parlamentu je dolná snemovňa (House of Commons), ktorá má 646 členov volených na základe všeobecného volebného práva. V hornej snemovni lordov (House of Lords) je oprávnených približne 700 členov vrátane doživotných peerov, dedičných peerov a biskupov. V Edinburgu sídli škótsky parlament, ktorý má široké miestne právomoci, a v Cardiffe waleské zhromaždenie s obmedzenejšími právomocami vo waleských záležitostiach, ale s možnosťou vydávať v určitých oblastiach zákony.

 

 

Angličania tvoria vyše 80 % obyvateľstva. Škótov je takmer 10 % a zvyšok tvoria prevažne Walesania a severní Íri. Spojené kráľovstvo je domovom rôznych prisťahovaleckých komunít, najmä z bývalých kolónií na Západoindických ostrovoch, v Indii, Pakistane, Bangladéši a Afrike.

Hospodárstvo patrí k najväčším v Európe a je čoraz viac zamerané na služby, hoci si udržiava aj priemyselné kapacity v oblasti špičkovej technológie a iných odvetviach. Londýnske City je svetovým centrom finančných služieb.

 

Spojené kráľovstvo ako rodisko priemyselnej revolúcie dalo svetu mnohých veľkých vedcov a inžinierov vrátane Isaaca Newtona a Charlesa Darwina. Otec modernej ekonómie Adam Smith bol Škót. Z anglickej literatúry prúdi nekonečný rad básnikov, dramatikov, esejistov a románopiscov od Geoffreyho Chaucera cez Shakespearea a jeho súčasníkov až po celý rad moderných spisovateľov, napr. J. K. Rowlingovú a držiteľku Nobelovej ceny Doris Lessingovú.

     

Návštevníka Spojeného kráľovstva môžu zlákať mnohé regionálne a tradičné špeciality. Napríklad v Škótsku môžete vyskúšať tzv. Arbroath smokies (zľahka uvarená údená treska), zatiaľ čo v Severnom Írsku sa bežne raňajkuje „Ulster fry“ (vyprážaná slanina, vajce, klobása, špeciálne írske posúchy a zemiakový chlieb). Tradičnou waleskou špecialitou je tzv. laverbread (morské riasy) zapracovaný spolu s waleskými ovsenými vločkami do malých koláčikov, vypražený a podávaný s vajcom, slaninou a mušľami. Na severe Anglicka sa po stáročia jedáva lancashirské jahňacie alebo hovädzie ragú so zemiakmi a cibuľou.

Vyhľadávanie

Mestá

Stonehenge

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Okrem vlastných slov sme požili informácie z: https://europa.eu/