JASKYNE

 

Na Slovensku je 12 sprístupnených jaskýň:

Belianska jaskyňa

Bystrianska jaskyňa

Demänovská jaskyňa slobody

Demänovská ľadová jaskyňa

Dobšinská ľadová jaskyňa

Domica

jaskyňa Driny

Gombasecká jaskyňa

Harmanecká jaskyňa

Jasovská jaskyňa

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Važecká jaskyňa

 
Všetky uvedené sprístupnené jaskyne sú vyhlásené za národné prírodné pamiatky.

 

Jednou z najznámejších jaskýň v Európe je Dobšinská ľadová jaskyňa. Nachádza sa v Slovenskom raji v okrese Rožňava (Košický kraj). Dĺžka prehliadkovej trasy je 515 m. Počas prehliadky, ktorá trvá cca. 40 min, Vás nadchnú nádherné ľadové stĺpy ale aj ľadové vodopády.

Unikátna je tiež Krásnohorská jaskyňa neďaleko hradu Krásna Hôrka. Nezabudnuteľným sa pre Vás stane aj forma jej asi poldruha hodinovej návštevy s vopred objednaným kvalifikovaným sprievodcom – speleológom.

Treťou obdivuhodnou jaskyňou je Ochtinská aragonitová jaskyňa. Nachádza sa tiež v okolí Rožňavy (Košický kraj). Je jednou z troch aragonitových jaskýň na svete sprístupnených verejnosti (spolu s Mexikom a Argentínou). Táto jaskyňa patrí do fondu svetového prírodného dedičstva UNESCO. Dĺžka prehliadkovej trasy je 585 m a prehliadka tejto jaskyne trvá 45 min.

Jasovská jaskyňa sa nachádza v obci Jasov, v západnej časti Košickej kotliny. Je súčasťou Národného parku Slovenský kras. V roku 1846 sa stala prvou sprístupnenou jaskyňou na Slovensku.

Ďalšou známou jaskyňou je Gombasecká jaskyňa nachádzajúca sa v Slovenskom krase neďaleko Rožňavy. Vznikla pôsobením podzemného potoka, preto patrí medzi vápencové jaskyne. V roku 1995 bola zaradená do fondu svetového prírodného dedičstva UNESCO. Prehliadka tejto jaskyne dlhej 530 m trvá 35 min.

Jaskyňa Domica sa nachádza v Národnom parku Slovensky kras, v blízkosti Plešivca. Jaskyňu obývali naši predkovia už pred 35 tisíc rokmi. Je najnavštevovanejšou a najdlhšou našou jaskyňou. Meria 5 358 m. Jej prehliadka trvá 85 min. Najkrajšou časťou jaskyne je Dóm indických pagod. Svoje pomenovanie dostal podľa veľkého počtu stalagmitov, pripomínajúcich indické pagody. Ďalšie priestory názvy Dóm mystérií, Hrnčiareň, Panenská chodba, Jazierko šťastia, či Prales.

 

viac info na: www.ssj.sk