Kam chceme ísť

MALORKA

Prečo práve MALORKA? Asi preto, že je zmesou života, odpočinku, zážitkou, histórie, kultúry, diskoték a nočného života. Všetko na jednom ostrove, ktorý sa dá v pohode prejsť celý - ak je dostatok času na spoznávanie.

Poloha

prírodná krása, priaznivé podnebie i kultúrne bohatstvo sú neodmysliteľne späté s najväčším z Baleárskych ostrovov, s Malorkou. Malorka je dovolenkový „raj pod slnkom“, ktoré tu svieti viac než 300 dní v roku a veľkú časť tejto doby je more teplé a prívetivé, vanie čistý vlhký vzduch. Malorka sú majestátne hory, zdvíhajúce sa priamo od morského brehu po celej dĺžke severozápadného pobrežia, sviežo zelené lesy borovíc, rovnako ako úrodné roviny so sadmi mandľovníkov, olivovníkov a figovníkov. Okrem rozľahlých, pozvoľna sa zvažujúcich piesčitých pláží, posiatych palmovými hájmi, či strmých pobrežných úsekov, padajúcich z úžasných výšok, ponúka pobrežie Malorky i nespočetné množstvo menších zátok, susediacich jedna s druhou, oddelených skaliskami alebo kamenistými útesmi, vybiehajúcimi do mora. More okolo Malorky je priezračné. V romantických zátokách sa nachádzajú malé piesčité pláže, ktoré splnia i tie najnáročnejšie predstavy a sny všetkých milovníkov opaľovania a kúpania. Malorka je tiež ostrov stvorený k zábave, športu a k poznávaniu. K zábave dospelých a detí pozývajú vodné parky, delfinárium a ďalšie centrá, záujemcovia o nočný život si zase iste vyberú z pestrej ponuky diskoték, zábavných nočných podnikov alebo klubov. Milovníci športu majú možnosť využiť rozsiahlu ponuku vodných športov, cyklistiky – cestnej aj horskej, tenisu, golfu – 13 golfových ihrísk alebo jazdy na koni. Existuje mnoho možností ako tento nádherný ostrov spoznať, či už individuálne, na bicykli, alebo autom, či prostredníctvom organizovaných fakultatívnych výletov, ostrov však v každom z návštevníkov zanechá dojmy na celý život.

Klíma

Ostrov má subtropické stredomorské podnebie. Najpríjemnejšie obdobie na dovolenku je od mája do novembra, vtedy je flóra ostrova najrozmanitejšia a vyhriate more dotvára dokonalé podmienky na ideálnu dovolenku.

Príroda

Krásne piesočnaté pláže, strmé skalnaté pobrežie a vysoké horské masívy, ktoré sa pozvoľne zvažujú do úrodných rovín, tvoria mnohotvárny ráz krajiny a robia z Malorky úžasné miesto. Nie nadarmo sa hovorí, že na tomto ostrove je možné každé 2 kilometre urobiť nový objav, ktorý poteší zrak a pohladí dušu.

História

Malorka je bohatá na architektonické pamiatky. Najstaršie stavby pochádzajú z čias talayotskej kultúry, ale aj z obdobia nadvlády Rimanov a v hlavnom meste Palme sa nájdu aj stavby z „arabského” obdobia. Keď kresťania počas panovania kráľa Jauma I. ovládli ostrov, začalo sa s budovaním významných sakrálnych aj svetských stavieb. Najznámejšia je katedrála v Palme. Prví návštevníci prišli na ostrov v r. 1837 – medzi nimi aj Fryderik Chopin a George Sandová. Turizmus sa tu rozvinul hlavne po r. 1950, odvtedy sa výrazne zvýšila životná úroveň obyvateľov ostrova.

Kuchyňa

Malorské špeciality chutia najlepšie v typických cellers - reštauráciách, ktoré vznikli z bývalých sedliackych vínnych pivníc. V týchto príjemne chladivých priestoroch si môžu návštevníci vychutnať autentickú malorskú kuchyňu s korenenými jedlami a červeným alebo bielym vínom. Pred jedlom si Malorčania obyčajne doprajú pohárik paly, tmavého bylinkového likéru.