Rakúsko

  • Hlavné mesto: Viedeň

 

  • Celková rozloha: 83 870 km²

 

  • Obyvateľstvo: 8,3 milióna

 

  • Mena: euro

 

  • Úradný jazyk: Nemčina

Západnej a južnej časti Rakúska dominujú Alpy, zatiaľ čo východné provincie vrátane Viedne ležia v povodí Dunaja.

 

Do Prvej svetovej vojny bolo Rakúsko celé stáročia rozľahlou ríšou, ktorá ovládala veľkú časť strednej Európy. V súčasnosti je Rakúsko spolkovou republikou, ktorá pozostáva z deviatich štátov.

 

Vo Viedni sídli viacero medzinárodných organizácií vrátane sekretariátu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu a Organizácie krajín vyvážajúcich ropu.

    

Rakúsky parlament má dve komory. Národná rada alebo Nationalrat má 183 členov, ktorí sú volení v priamom ľudovom hlasovaní na štvorročné obdobie. Spolková rada alebo Bundesrat je hornou komorou s približne 62 členmi zastupujúcimi jednotlivé regióny. Jej členovia sú volení na šesťročné obdobie.

 

Rakúsko má bohaté kultúrne dedičstvo. V ňom má osobité miesto Wolfgang Amadeus Mozart, ale aj hudba Franza Schuberta sa teší veľkej obľube. V oblasti filozofie a myslenia neustále vyvoláva kontroverzie dielo Sigmunda Freuda, zatiaľ čo Ludwig Wittgenstein patrí k najvplyvnejším filozofom 20. storočia. V oblasti umenia sú všeobecne uznávané obrazy Gustava Klimta zo začiatku 20. storočia.

 

Rakúsko má zmiešanú priemyselno-poľnohospodársku ekonomiku, ale dôležitým zdrojom príjmov je aj cestovný ruch.

 

V gastronómii sa rakúske špeciality ako Wiener Schnitzel a Apfelstrudel zaradili k medzinárodným jedlám, ktoré netreba prekladať.

 

Vyhľadávanie

Durnstein

Melk

Linz

Vieden

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Okrem vlastných slov sme požili informácie z: https://europa.eu/