Maďarsko

  • Hlavné mesto: Budapešť

 

  • Celková rozloha: 93 000 km²

 

  • Obyvateľstvo: 10,1 milióna

 

  • Mena: forint

 

  • Úradný jazyk: Maďarčina 

Maďarsko je vnútrozemský štát, ktorý susedí s viacerými krajinami – Slovenskom, Ukrajinou, Rumunskom, Srbskom, Chorvátskom, Slovinskom a Rakúskom. Je prevažne rovinaté s nízkymi pohoriami na severe. Populárne turistické stredisko Balaton je najväčšie jazero v strednej Európe.

 

Predkovia dnešných etnických Maďarov boli staromaďarské kmene, ktoré prišli do Panónskej kotliny v roku 896. V roku 1000 za vlády sv. Štefana sa z Uhorska stalo kresťanské kráľovstvo. Maďarský jazyk sa nepodobá na jazyky susedných štátov a je vzdialene príbuzný fínčine a estónčine.

    

Hlavné mesto Budapešť vzniklo spojením dvoch pôvodných miest Budy a Pešti. Tečie tade rieka Dunaj, má bohatú históriu a kultúru a je známe svojimi liečivými minerálnymi prameňmi.

 

Maďarsko má jednokomorový parlament, ktorého 386 členov je volených každé štyri roky.

 

Maďarsko disponuje určitými obmedzenými prírodnými zdrojmi (bauxit, uhlie a zemný plyn), ako aj úrodnou ornou pôdou. Maďarské vína sa s pôžitkom pijú v celej Európe. K hlavným vývozným tovarom patria elektrické a elektronické zariadenia, stroje, potravinové výrobky a chemikálie.

Maďarsko je veľmi muzikálna krajina. Tradičná folklórna hudba inšpirovala jeho veľkých skladateľov Liszta, Bartóka či Kodálya. K slávnym Maďarom patria aj Albert Szent-Györgyi, ktorý objavil vitamín C, spisovateľ a držiteľ Nobelovej ceny Imre Kertész a Oskarom ovenčený filmový režisér István Szabó.

Vyhľadávanie

Mestá

Budapest

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Okrem vlastných slov sme požili informácie z: https://europa.eu/