Taliansko

  • Hlavné mesto: Rím

 

  • Celková rozloha: 301 263 km²

 

  • Obyvateľstvo: 57,3 milióna

 

  • Mena: euro

 

  • Úradný jazyk: Taliansko

Taliansko je prevažne hornaté okrem Pádskej nížiny na severe a siaha od Álp až do stredu Stredozemného mora. Patria k nemu ostrovy Sicília a Sardínia, Elba a asi 70 menších ostrovov. Na talianskom polostrove sú aj dva malé nezávislé štáty: Vatikánsky mestský štát a Sanmarínska republika.

 

Taliansko má dvojkomorový parlament, ktorý pozostáva z hornej komory – senátu (Senato della Repubblica) a poslaneckej snemovne (Camera dei Deputati). Voľby sa konajú každých päť rokov.

 

Medzi hospodárskymi odvetviami krajiny sú najvýznamnejšie cestovný ruch, móda, strojárstvo, chemický priemysel, motorové vozidlá a potraviny. Severné talianske regióny patria k najbohatším v Európe.

 

   

Taliansky polostrov bol centrom rozľahlej Rímskej ríše, ktorá mu zanechala veľké archeologické, kultúrne a literárne dedičstvo, a neskôr sa stal rodiskom stredovekého humanizmu a renesancie. Európske politické myslenie, filozofia a umenie sa ďalej vyvíjalo cez historické postavy, akými boli Machiavelli, Dante, Leonardo da Vinci a Galileo.

 

Zoznam slávnych talianskych umelcov je dlhý a je na ňom okrem iných Giotto, Botticelli, Leonardo, Michelangelo, Tintoretto a Caravaggio. Z krajiny pochádzajú aj operní skladatelia ako Verdi a Puccini a filmový režisér Federico Fellini.

 

Talianska kuchyňa patrí k najvyberanejším a najrozmanitejším v Európe. Zahŕňa pikantné chute Neapola a Kalábrie, jedlá s pestom z Ligúrie, ale aj syrové a ryžové jedlá z talianskych Álp.